Soutěž obcí o titul "Čistá obec 2018" - vyhlášení výsledků


úterý 28. května 2019

V třídění odpadů vynikají menší obce

 

Hradec Králové, 28. května 2019 – Třináctý ročník soutěže obcí Královéhradeckého kraje v třídění odpadů potvrdil trend posledních let. Tituly „Čistá obec“ si ze slavnostního vyhlašování výsledků v krajské metropoli odvážejí především obce a města z Krkonoš a Orlických hor. Jednu novinku přesto prozatím poslední ročník soutěže má – skokani roku jsou totiž hned tři.

 

V soutěži „Čistá obec 2018“ jsou automaticky hodnoceny všechny obce z Královéhradeckého kraje, které jsou zapojeny do systému zpětného odběru a využití obalových odpadů provozovaného Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. Soutěž, jejíž součástí jsou i výsledky z kolektivních systémů ASEKOL a ELEKTROWIN, podporuje Královéhradecký kraj.

„Separovat odpad je dnes už běžnou součástí mnoha českých domácností. Stále je ale co zlepšovat a zdokonalovat. Zajímavým ukazatelem je fakt, že třídění odpadů věnují mnohem větší pozornost zejména malé obce. Naším úkolem teď je, abychom naučili třídit i obyvatele velkých měst, kteří se možná skrývají za větší anonymitou sídlišť. Snad se budou inspirovat u dnešních vítězů,“ řekl Karel Klíma, radní Královéhradeckého kraje pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.

 

Skokan roku

Obce v rámci „Čisté obce 2018“ soutěží ve třech kategoriích podle počtu obyvatel, kritériem hodnocení je množství vytříděného odpadu v přepočtu na jednoho obyvatele a rok. Novinkou posledních dvou ročníků je udílení titulu „Skokan roku“ v každé z těchto kategorií, zatímco dříve mohla být skokanem jen jedna obec napříč kategoriemi. Tento titul získávají obce, které v meziročním srovnání dosáhly největšího zvýšení množství vytříděných odpadů v přepočtu na jednoho obyvatele. Naopak už není vyhlašován Absolutní vítěz napříč všemi kategoriemi bez ohledu na počet obyvatel. Skokany roku 2018 jsou obce Kostelec (obce do 300 obyvatel), Jetřichov (obce do 2 000 obyvatel) a Nová Paka (obce nad 2 000 obyvatel).

 

Obce do 300 obyvatel

Předchozí slova radního Královéhradeckého kraje Karla Klímy potvrzují výsledky soutěže v kategorii obcí do 300 obyvatel. Tady své vítězství už po šesté obhájila Malá Úpa. „Hledali jsme možnosti a vymýšleli něco nového, chytrého. Ale zjistili jsme, že v současné době máme systém, který vyhovuje všem stranám. Tak jsme se zaměřili na to, abychom to tu měli hezčí. Máme projekt na úpravu sběrného místa, bohužel jsme zatím nedostali dotaci od Státního fondu životního prostředí. Na další sběrné místo máme urbanistickou studii. Umístili jsme na sběrná místa také kamery, abychom měli určitý monitoring toho, co se tam děje,“ řekl starosta Malé Úpy Karel Engliš. Na druhém místě se v této kategorii umístila obec Orlické Záhoří, před Říčkami v Orlických horách.

 

Obce od 300 do 2 000 obyvatel

Kategorii „středních“ měst kralují krkonošská města. V roce 2018 nejvíce odpadů vytřídili v Peci pod Sněžkou, na paty jim ale šlape druhý městys Černý Důl. Třetí obec Jílovice naopak leží v nížině nedaleko Třebechovic pod Orebem. V přechozím ročníku skončili jílovičtí těsně pod medailovými stupni, tedy čtvrtí.

 

Obce nad 2 000 obyvatel

Vítězem kategorie obcí nad 2 000 obyvatel je současně skokan této soutěže. Je jím město Nová Paka na Jičínsku. „U nás třídíme odpad už dvacet let. Třídění tu bylo vždy na dobré úrovni. Má to ale nějaký kontinuální vývoj, systém podle potřeby upravujeme a reagujeme na aktuální potřeby, ale žádné velké změny nebo nové věci tu nemáme. Je to prostě dlouhodobá práce,“ vysvětlil starosta Nové Paky Josef Cogan. Na druhém místě se umístila Svoboda nad Úpou, třetí je Týniště nad Orlicí.

 

Ocenění systému ASEKOL a ELEKTROWIN

Své vítěze v rámci samostatné soutěže vyhlašují ve spolupráci s Královéhradeckým krajem také kolektivní systémy ASEKOL a ELEKTROWIN, a to za nejvyšší výtěžnost zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení, resp. domácích spotřebičů či elektrických a elektronických nástrojů.

 

Cena Královéhradeckého kraje a kolektivního systému ASEKOL putuje v kategorii obcí do 2 000 obyvatel stejně jako v předchozím ročníku do Lodína na Královéhradecku, mezi obcemi od 2 000 do 5 000 obyvatel uspěl městys Velké Poříčí a mezi městy nad 5 000 obyvatel zvítězil Jičín. Speciální odměnu Kolektivního systému ASEKOL za nejvyšší výtěžnost prostřednictvím červených stacionárních kontejnerů získal městys Nový Hrádek.

 

Cenu Královéhradeckého kraje a kolektivního systému ELEKTROWIN si ze slavnostního vyhlášení v kategorii obcí do 2 000 obyvatel odvezli zástupci obce Hřibiny – Ledská. V kategorii obcí nad 2 000 obyvatel uspělo město Sobotka. Skokanem roku, tedy obcí, která v meziročním srovnání poskočila v pořadí o nejvíce příček nahoru, je obec Lovčice.

 

Více informací nejen o soutěži, ale i o dalších projektech, je možné najít na internetových stránkách www.cistykraj.cz.

 

VÝSLEDKY SOUTĚŽE „ČISTÁ OBEC 2018“

 

Kategorie do 300 obyvatel

1. místo                                                        Obec Malá Úpa

2. místo                                                        Obec Orlické Záhoří

3. místo                                                        Obec Říčky v Orlických horách

Skokan roku                                                 Obec Kostelec

 

Kategorie od 300 do 2 000 obyvatel

1. místo                                                        Město Pec pod Sněžkou

2. místo                                                        Městys Černý Důl

3. místo                                                        Obec Jílovice

Skokan roku                                                 Obec Jetřichov

 

Kategorie nad 2 000 obyvatel

1. místo                                                        Město Nová Paka

2. místo                                                        Město Svoboda nad Úpou

3. místo                                                        Město Týniště nad Orlicí

Skokan roku                                                 Město Nová Paka

 

Cena Královéhradeckého kraje – Kolektivní systém ASEKOL

do 2 000 obyvatel                                        Obec Lodín

2 000 - 5 000 obyvatel                                 Městys Velké Poříčí

nad 5 000 obyvatel                                      Město Jičín

speciální cena KS ASEKOL                            Městys Nový Hrádek

 

Cena Královéhradeckého kraje – Kolektivní systém ELEKTROWIN

do 2 000 obyvatel                                        Obec Hřibiny - Ledská

nad 2 000 obyvatel                                      Město Sobotka

Skokan roku                                                  Obec Lovčice