Soutěž škol "Třídíme s Nikitou" - vyhlášení výsledků


úterý 18. června 2019

Třídíme s Nikitou: Vítězem je malá škola z Jičínska

 

V královédvorské zoologické zahradě si „noc v safari“ užijí děti ze základní školy Vidochov na Jičínsku. Dvoudenní pobyt je totiž hlavní cenou v soutěži škol Třídíme s Nikitou, která podporuje povědomí o třídění odpadů. V letošním 12. ročníku děti hledají nového maskota. Dosavadní papoušek Nikita totiž kvůli svému stáří v soutěži končí.

 

Nikita s modrožlutým peřím byla maskotem soutěže od jejího začátku. Její zbarvení evokovalo barevně označené kontejnery na třídění odpadů. Ale protože se Nikita kvůli svému stáří již nebude soutěže účastnit, téma letošní soutěže bylo jasné. Děti měly v rámci soutěže navrhnout nového maskota a k němu slogan nebo básničku.

 

„Ochrana přírody, třídění odpadů a ochrana životního prostředí a nenásilná forma vzdělávání školních dětí mi připadá jako ideální spojení. Že to funguje, to potvrzuje už 12. ročník této soutěže. Obdivuji fantazii dětí i jejich vědomosti o třídění odpadů, které pak předávají svým rodičům a prarodičům,“ řekl Karel Klíma, radní Královéhradeckého kraje pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.

 

V letošním ročníku děti měly navrhnout maskota, kterým má být africké zvíře ze zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem. Úkolem bylo nakreslit nebo vyrobit tohoto maskota tak, aby svým zbarvením nebo například ustáleným příslovím souvisel s tématikou třídění odpadů. Třetí částí zadání bylo vymyslet a napsat krátkou básničku nebo jednoduchý rým či slogan.

 

Nejlépe si s úkolem poradily děti ze základní školy Vichodov. Skupina třinácti dětí vyrobila želvu s pestrobarevným krunýřem, která dostala jméno Bella. „Děti přicházely s různými nápady, navrhovaly různá zvířátka. Nakonec z nějaké vzájemné diskuze vzešla želva. Děti začaly kreslit obrázky s různými návrhy, jak by mohla želva vypadat. Pak jsme změnili plány a rozhodli se vyrobit prostorový objekt,“ popsala cestu ke konečné podobě soutěžní práce učitelka a vedoucí týmu dětí od 1. do 4. třídy Simona Felcmanová. Jednotlivé „terčíky“ na krunýři želvy jsou vyrobené z mačkaného papíru, který děti obarvily podobně, jako jsou barevné kontejnery. „Je to naše první účast v soutěži. Až mě překvapilo, s jakou chutí se do toho děti pustily,“ dodala Felcmanová.

 

Na druhém místě z celkových třinácti soutěžních týmů se umístili žáci ze Základní školy Nové Město nad Metují, kteří přišli s návrhem maskota – surikaty jménem Slupka. Třetí jsou děti ze Základní školy Habrmanova v Hradci Králové, která je pravidelným účastníkem soutěže. Královéhradečtí navrhují chameleona, kterého pojmenovali Tafary.

 

„Soutěžní práce hodnotila komise sestavená z členů týmu projektu Čistá obec, čisté město, čistý kraj. Přidělovali jednotlivým soutěžním týmům body za splnění zadání, originalitu, nápaditost sloganu, ale i výtvarné provedení,“ vysvětlil pravidla hodnocení Jiří Záliš, regionální manažer EKO-KOM a.s. pro Královéhradecký kraj. Vítězné návrhy projektů budou v měsících srpen a září vystaveny ve vstupních prostorách Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

 

Účelem soutěže „Třídíme s Nikitou“ je podpořit zájem o třídění odpadů žáků základních škol Královéhradeckého kraje. Nedílnou součástí je rozvíjet kreativitu, tvůrčí schopnost a představivost žáků a zvýšit povědomí o problematice třídění a recyklaci odpadů. 

 

Více informací o soutěži a dalších projektech lze naleznete na:

www.cistykraj.cz

www.jaktridit.cz

www.ekokom.cz  

1. místo_ZŠ a MŠ, Vidochov, okres Jičín2. místo_ZŠ Nové Město nad Metují, Školní 1000, okres Náchod3. místo_Základní škola, Hradec Králové, Habrmanova 130